niedziela, 28 grudnia 2014

Łagów - perła Ziemi Lubuskiej

Witam, dziś ostatni wpis w tym roku. Dziękuję wam za wszystkie miłe słowa, które otrzymuje w komentarzach. Dziś zamieszczę fotorelację z podróży do Łagowa Lubuskiego, którą odbyliśmy w drugi dzień świąt Bożego Norodzenia.

buk zimą
Na powitanie zamieszczam zdjęcie z parku przy jednym z łagowskich jezior. Stary wielki buk o rozłożystych gałęziach robi naprawdę imponujące wrażenie. Ale może od początku...

łabędzie i kaczki

łabądź biały na jeziorze

Łagów Lubuski położony jest pomiędzy dwoma rynnowymi jeziorami, co już od czasów prehistorycznych było wykorzystywane do obrony tego miejsca. Jeziora łączy kanał, który przebiega przez środek tej miejscowości.

W średniowieczu i w czasach nowożytnych, obronne walory miejsca wykorzystał rycerski zakon joannitów budując obwarowany zamek. Jego brandenburska odnoga, aby nie utracić majątku (jak inne zakony, które w wyniku reformacji zostały zlikwidowane w krajach protestanckich) przyjęła po reformacji luteranizm. Zamek został w ręku zakonu, który jednakże z racji przejścia na wyznanie ewangelicko-augsburskie przestał być zakonem w naszym rozumieniu, a stał się rodzajem świeckiego bractwa. Skomplikowane to, ale historia nie zawsze jest czarno-biała. Na zdjęciu powyżej brama polska.

zamek joannitów w Łagowie

Łagów wieża

mury obronne
Większa część zamku pochodzi z czasów nowożytnych jednakże wieża i niewielkie fragmenty zachowały swój gotycki/średniowieczny charakter.


Łagów pomost

zamek joannitów w łagowie

stary dąb

las bukowy za parkiem

jezioro artystycznie

jezioro trzciny

Niedaleko za zamkiem znajduje się niewielki park, a za nim piękne jezioro położone przy wspaniałym bukowym lesie. Uwielbiam lasy bukowe, mają w sobie szczególny urok, Niektóre zdjęcia jak zauważyliście są przefiltrowane. Zdjęcia i efekty są autorstwa mojej żonki.

Na ostatnim zdjęciu znajduje się brama marchijska.
Wszystkim czytelnikom, życzę wszystkiego dobrego w 2015 roku.

3 komentarze:

 1. Piękne miejsce i byłam tam :). Szczęśliwego 2015 roku !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Giga, jesteś naprawfę kochana, wszystkiego dobrego w 2015

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia i niezły kawałek historii :)

  OdpowiedzUsuń