Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2011

Rozmnażanie wegetywne roślin na przykładzie winorośli. Cz. 1.

Obraz
Witam, dzisiaj kilka słów o rozmnażaniu roślin. Pozwala to nam niewątpliwie na zaoszczędzenie pieniędzy. Sadzonki w centrach ogrodniczych, nie są znów takie tanie. Często widzimy także u znajomych coś, czasami nie wiemy nawet jak dana roślina się nazywa, co chcemy mieć. Zasadniczo można wyróżnić dwa główne sposoby rozmnażania roślin: - generatywne (z nasion) - wegetatywne (sadzonki zdrewniałe, sadzonki zielne, odkłady, podział rośliny). Zaletą rozmnażania wegetatywnego jest to, że uzyskane rośliny powielają cechy odmianowe, co nie jest regułą w przypadku rozmnażania z nasion (widzimy to np. przy próbie sadzenia brzoskwiń z pestek). Jako przykład do rozmnażania roślin przez sadzonki zdrewniałe posłuży mi winorośl. W ten sposób można rozmnażać także pęcherznice, perukowiec, tamaryszek, ligustr i wiele wiele innych. Rozmnażanie to opiszę krok po kroku w kilku częściach. Pierwszy krok pozyskujemy sadzonki zdrewniałe tzw. sztobry, w przypadku winorośli są to trzyoczkowe fragmen

Róża, powojnik, irys i nieznany bliżej mi kwiat.

Obraz
Witam, wracam do archiwalnych zdjęć. Myślę, że warto się nimi podzielić z innymi. Na sam początek królowa ogrodów, parków i kwiatów, czyli róża (Rosa). O róży napisano wiele, ma swoich miłośników. Są blogi, fora ale nic nie zastąpi jej widoku. Wszystkie zdjęcia w poście pochodzą z Wojsławic. Drugi prezentowany dzisiaj kwiatek to Irys, czyli mówiąc po polsku kosaciec (Iris). Kolejny kwiat to kolejny ogrodowo, werandowy hit czyli powojnik zwany też czasem od łacińskiej nazwy klematisem (Clematis). Dużo ciekawych informacji o powojnikach znajdziecie tu . No i ostatni kwiat jest dla mnie zagadką, nie zanotowałem nazwy ale jedno jest pewne. Uroda tego kwiatka jest po prostu zniewalająca. Pozdrawiam i do następnego.

Przygotowania do zimy

Obraz
Witam, poprzednie posty były niejako teoretyczno-historyczne. Teraz troszkę rzeczywistości i praktyki. Niżej zamieszczę trzy zdjęcia. Dwa z nich przedstawiać będzie winnicę, którą sobie wymarzyłem, założyłem a teraz niejako opuściłem. Ostatnie to wciąż zielone listki wierzby 'Hakuro nashiki'. Tyle tytułem wstępu. Winnica ma trzy lata. Uprawiam na niej zarówno winorośle deserowe , jak i przerobowe. Krzyżówki oraz czyste Vitis vinifery. Czerwone i białe. To najbardziej oczywiste z podziałów. Dekoracyjnością wyróżniają się szczególnie odmiany przebarwiające na jesień liście. Szeregu ciekawych informacji dowiedziałem się ze strony winogrona.org . Dziś nie jestem już aktywnym uczestnikiem tej strony ale miło wspominam "buszowanie" po tej stronie. Na stronie znajdują się informacje o najlepszych odmianach, ochronie roślin i wiele wiele innych. Zdjęcia robione komórką. Tak więc jakość nie powala. Zdjęcia pokazują stan winniczki dzisiaj po dokończeniu przekopywania.

Miłorząb i pięciornik z Wojsławic. Gingko biloba and Potentilla fruticosa

Obraz
Cześć, Dzisiaj kolejne zdjęcia z arboretum w Wojsławicach. Na sam początek daję zdjęcie Miłorzębu dwuklapowego (Gingko biloba) odmiany 'Globus'. Drugi obrazek to pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) odmiany ,Tilford Cream'. Powiem szczerze, że urzekły mnie te roślinki. Osobiście uprawiam dwie krzewinki odmiany 'Red Ace' i 'Pink Beauty', które mi bardziej przypadają do gustu niż klasyczne odmiany o żółtych kwiatach. PS. Roślina mimo zapewnień sprzedawców w centrach ogrodniczych męczy się na glebach zupełnie jałowych i suchych. Trzeba podsypać trochę ziemi i hydrożelu, albo posadzić coś innego w takich miejscach. Swoje zrobiły też mrozy i mój pies:)

Klasztor w Eldenie

Obraz
Witam, Dziś wspomnienia z podróży po Meklemburgii. Zdjęcia ruin klasztoru w Eldenie w Niemczech. Na fotografiach pokazane jest jak można połączyć piękno przyrody z zabytkowymi miejscami. Ostatnie zdjęcie wprowadza nas w klimat malarstwa Friedricha . Link do obrazu tutaj . Pozdrawiam