Zwinger Drezno - lato 2014

 Na początek chciałem się was zapytać jak podobają się wam zmiany graficzne na moim blogu? Za każdy komentarz będę niezwykle wdzięczny. We wpisie pt. Ogrody w Niemczech i ... Trzęsacz sygnalizowałem, że gdzieś zgubiłem/ zapodziały się najlepsze zdjęcia z Drezna, na których Madzia uwieczniła Zwinger. Cóż to jest ten Zwinger? Wikipedia podaje:
"Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie "Zwinger" pochodzi od pierwotnego położenia budynku, pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi.
Wzniesiony w latach 1711–1728 przez Matthäusa Daniela Pöppelmanna na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym, który w 1696 wybrany został królem Polski pod imieniem Augusta II. August Mocny zamówił budynek odpowiadający rzymskiemu Koloseum, w którym miały odbywać się różne uroczystości. Jako wynik tego życzenia architekt Pöppelmann stworzył budynek w stylu późnobarokowym. Zbudowany na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, który otoczony jest galeriami (ogród z fontannami), bramą koronną, pawilonami. W późniejszym okresie August Mocny sprowadził tutaj swoje zbiory egzotycznych roślin, a także porcelany..."
To tyle informacji encyklopedycznych. Przejdźmy teraz do tego, co tygrysy lubią najbardziej, czyli do zdjęć.
fontanny i trawnik w Zwingerze
Po wejściu na górę zobaczyliśmy piękne fontanny i ogród mający świadczyć o znaczeniu rodu Wettynów i Saksonii.
dziedziniec pałacowy
Na zdjęciu, autor bloga z synkiem Frankiem na dziedzińcu myśliwskim, w tle u góry wieża protestanckiego kościoła Frauenkirche, Chowaliśmy się w cieniu, bo było strasznie gorąco. Zdjęcia robiła moja żona Madzia.
dziecko na dziedzińcu dworskim
A to zdjęcie nazwałem roboczo "mały książę", chiciaż nie płynie w nas niebieska krew to Franek jest po prostu monarchą absolutnym:) dla mnie.

Drezno po odbudowie

Wettynowie, jak każda dynastia, chciała dokumentować swoją wielkość monumentalnymi budowlami, trzeba przyznać, że robili to dość udanie i efekt niesamowity. Chociaż z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że większość z tych obiektów została odbudowana po wojnie.

liście drzewi zabudowania pałacowe

putto aniołek w pałacu

zwinger Drezno turyści

putto Atrakcje turystyczne Drezna

figury z kamienia w Zwingerze w Dreźnie

Dresden Germany Zwinger
To tyle na dzisiaj w następnym wpisie zamieszczę kolejnych 10 zdjęć z pobytu w Dreźnie. Pozdrawiam i zachęcam do komentowania.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rozmnażanie winogron

Rośliny na Rodos.

Rozmnażanie wegetywne roślin na przykładzie winorośli. Cz. 1.